Stránky členů a příznivců Strany zelených na Vyškovsku.

Záměr výstavby plyno parní retorty byl zastaven

S potěšením můžeme konstatovat, že záměr Výstavby a provozování Plyno parní retorty pro úpravu a následné využívání odpadů v areálu spalovny v katastru obce Pustiměř byl zastaven.

Blížší informace v článku.

Oznamovatelé záměru Plyno parní retorty přerušili (a snad i definitivně ukončili) svou snahu ještě před veřejným projednáváním záměru. Vzhledem k negativnímu stanovisku obce Pustiměř, které vykrystalizovalo díky tlaku pustiměřských občanů, by toto projednávání tak jako tak s největší pravděpodobností nevedlo k úspěchu. Blahopřejeme občanům Pustiměři k tomuto úspěchu a jsme rádi, že k tomu vyškovští zelení mohli přispět svým drobným dílem (mj. zprostředkováním kontaktu s experty z občanského sdružení Arnika).

Po celou dobu projednávání jsme upozorňovali na problematické aspekty celého záměru. Prvním problémem byla technologie, která dosud nebyla nikde vyzkoušena. Další problém představovala samotná firma, která chtěla retortu stavět a provozovat. Po jejím podnikání na jiných místech zůstávaly nezajištěné skládky toxického odpadu, což jsme doložili případem "podnikání" firmy v městysu Lhenice. A konečně posledním problémem byla velmi špatně připravená dokumentace předložená pro první fázi posuzování vlivu záměru na životní prostředí, která nepokrývala ani tak zásadní otázky jako skladování toxického materiálu v procesu zpracování. Zjevně zde tedy nešlo o bohulibý záměr hodný podpory, ale o velmi drsné podnikání na hraně zákona.

Na těchto stránkách jsme ukončili anketu týkající se plyno parní retorty s tímto závěrem:

Domníváte se, že se záměr likvidovat toxický odpad na vyškovsko hodí?

Ano (0 hlasů, 0%)
Ano, ale pouze za velmi přísných podmínek (7 hlasů, 16%)
Ne (36 hlasů, 84%)

21.10.2009 15:44:15
petr.a.novotny
Stránky Zelená pro Vyškov jsou informační platformou členů a příznivců Strany zelených na Vyškovsku. Kontakt telefonicky: 608 567 647, emailem: szvyskov@email.cz.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one