Stránky členů a příznivců Strany zelených na Vyškovsku.

Indiánské léto s vůní zeleného čaje

Indiánské léto s vůní zeleného čaje - obrázek

Indiánské léto s vůní zeleného čaje - obrázek

Poetická reportáž Ivana Novotného z odpoledne se Zelenými ve Vyškově. Fotografie najdete v galerii.

Slunce vládne živlům a neuvěřitelné se stalo realitou. Původně jsme chtěli finále na vyškovském náměstí, leč nebyli jsme první. Nevadí, našemu předvolebnímu tee-pee a zelenému přístřešku to ve Smetanových sadech slušelo o poznání lépe než na dlažbě. Ruční papír jsme mohli vyrábět i když možná v něm děvčata a kluci najdou i kousek trávy. Náš tábor jsme totiž vybudovali na jenom z vyškovských trávníků. Odjakživa pějeme ódy na trávníky. Třeba „zelená je tráva fotbal to je hra“. Mládež se vydováděla do sytosti. V podzimních plískanicích ale mají jednu nevýhodu, holínky jsou výhodou. Leč v sobotu 6. října jich nebylo třeba i když možná, že by leckterý Vyškovan našel ještě ty olympijské, s nimiž Česká Republika dobývala svět.

 

Karel May by z nás měl radost. Nšo-či, jinak náčelníkova dcera, zajistila věru čarokrásný den. Jasné světlo, lepá to vysokoškolačka, se vrátila ze sběru přírodnin sloužících pro dekorace a aktivity pro mládež. Obě slečny zabydlely vysoký indiánský stan s komínem uprostřed. Bojovníci kmene vztyčili první tří kůly, po transportu uložené poblíž skautské klubovny. I Santera jsme zkrotili a jeho mužná síla dala napodruhé vigvamu tvar a fazónu. Vzpomínky na vlčáckou minulost mi říkala, že plápolající oheň by zaujal víc. Ale dost romantiky. Doba spěje k nebesům a skleróza nebolí, ale aby mohly být rodiče a dokonce i některé děti pohoštěny zeleným čajem, museli jsme zajet do pivovaru za sládkem a přivézt elektrický kabel. To zase bude chaos, povzdechl si Inčučuna a to jsme ještě museli pro klarinet, který měl sloužit k dokreslení atmosféry. Zásadní akustickou konkurencí byly jen občas projíždějící vlak, ale to už nějak zapadá do scénáře.

 

Jakoby se začalo schylovat k boji. Zahlédl jsem první zmalovanou tvář Spider-Mana, který za chvíli uháněl po asfaltovém chodníku na dětském kole. Odvážných hochů se ale tolik nenašlo. To kouzelných děvčátek s květinou na čele, či jiným symbolem bylo mnohem víc. Maminek s kočárky, cyklistů, zvědavých rodinek nakukujících do tee-pee, rodinek s ušlechtilými plemeny psů, tatínků zkoušejících výrobu ručního papíru. Plánované kácení vzrostlé zeleně ve Smetanových sadech, na Puškinově ulici a na mnohých jiných místech, vysušování trvalých vodních ploch v okolí Jandovky, místy kolabující systém dopravy, nejlepší způsob třídění domovního odpadu, odsun brněnského vlakového nádraží. Taková byly otázky dospěláků. Abychom ukojili zvědavost nabízeli jsme řešení a kde to nebylo možné také poezii.

 

Poetické odpoledne jako z Postřižin. Přijdou deště, sníh a mráz. Však slunce na nebi, víra v přírodní síly, člověka a mládí přinášejí naději!

08.10.2012 00:03:54
petr.a.novotny
Stránky Zelená pro Vyškov jsou informační platformou členů a příznivců Strany zelených na Vyškovsku. Kontakt telefonicky: 608 567 647, emailem: szvyskov@email.cz.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one